Přejít k hlavnímu obsahu
Poslanecká sněmovna schválila novelu, která umožní komunitní energetiku
Novelu energetického zákona známou pod názvem Lex OZE 2, která umožní zakládat energetická společenství a sdílení vyrobené elektřiny, schválila Poslanecká sněmovna v prvním čtení.
renewable energy

„Výsledná podoba novely LEX OZE II představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky u nás. Jsem rád, že poslanci ji v prvním čtení schválili a věřím, že projde úspěšně i dalšími kroky legislativního procesu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Komunitní energetika umožní snížit naše výdaje za energie a posílit také energetickou nezávislost každého z nás a s tím i celé naší společnosti.“

Hlavním principem komunitní energetiky je sdílení vyrobené elektřiny. Nyní bude možné vyrábět elektřinu na jedné nemovitosti a využívat ji na jiné, která se nachází v ČR. Bude tak možné sdružovat více členů, kteří si budou moci elektřinu sdílet. Ve skupině může být potom až 10 členů, a to jak například širší rodina, tak i firma s více provozy nebo několik úřadů. Pokud bude elektřina sdílena prostřednictvím distribuční soustavy, budou se na ni vztahovat standartní platby za použití elektrizační soustavy.

„Já si myslím, že je to svým způsobem revoluční návrh zákona. Je to logické doplnění moderní energetiky,” řekl poslanec a zpravodaj novely zákona pro první čtení Ivan Adamec (ODS) a doplnil: „Není to určitě stoprocentně dokonalý návrh, bude potřeba se zabývat na výboru některými pohledy na některé části zákona. Nicméně tvrdí, že tento návrh zákona je připraven dobře.“

„Z mého pohledu je to možná energetický zákon roku. Zákon považuji za správný krok, hnutí ANO jej nebude blokovat,“ okomentoval novelu poslanec za ANO a místopředseda hnutí Karel Havlíček. Dodal, že chce v návrhu dodefinovat možnost vystoupení z energetické komunity a přímo do zákona by rád zařadil lepší definici sdílení energie.

Návrh pozitivně vnímají i ve Svazu moderní energetiky. „Poslanci ukázali, že jim levná a dostupná lokální energie pro české spotřebitele není lhostejná. Doufáme, že během následujících kol legislativního procesu dojde k doladění stávající novely tak, aby obsahovala všechny klíčové prvky umožňující snadné a efektivní sdílení energie napříč komunitami. Jde zejména o zavedení úlev z distribučního poplatku pro energii sdílenou na krátkou vzdálenost, silné postavení obcí v komunitách a motivační podmínky, které povedou k rozsáhlému zapojení zákazníků i výrobců čisté energie,“ komentuje dnešní projednávání Martin Ander, expert na komunitní energetiku ze Svazu moderní energetiky.

„Komunitní energetika, pokud bude správně legislativně nastavená, přinese spotřebitelům možnost spotřebitelům užívat levnou a lokálně vyrobenou energii z obnovitelných zdrojů. Do systému se budou moci zapojit jak jednotlivci, tak i firmy nebo obce. Novela je důležitá například z hlediska rozvoje větrných a velkých pozemní fotovoltaických elektráren, které bude možné zapojit do energetického společenství. Obyvatelé tak dostanou příležitost přímo čerpat z výhod těchto zdrojů,“ dodává Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Zdroje: MPO, Svaz moderní energetiky

Datum vytvoření: 02/09/2023
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek