Od roku 2014, kdy skončila dotační podpora jak na výstavbu nových bioplynových stanic, tak na jejich provoz, se nicméně poptávka po nových „bioplynkách“ zastavila. „V současné době se setkáváme spíše s poptávkou na opravu a rekonstrukce bioplynových stanic, například výměnu střech a plynojemů, repasí vnitřního vybavení fermentorů včetně výměny míchadel a údržby kogeneračních jednotek,“ potvrdila v této souvislosti sektorová manažerka pro oblast zemědělství Moneta Money Bank Barbora Kobiánová.
Úvěry na bioplynové stanice byly poskytovány na dobu 15 let, kdy se vycházelo z dvacetiletého období, po které měly bioplynové stanice garantovaný povinný výkup nebo zelený bonus. Celková angažovanost k letošnímu březnu činila přibližně 688 milionů, což představuje ještě 49 aktivních úvěrů. „Alternativou, kterou nyní řada současných provozovatelů BPS zvažuje, je výroba biometanu, takže poptávku po financování zaznamenáváme i v této oblasti. Zde však řada klientů vyčkává na spuštění provozní podpory u biometanových stanic, kdy tato forma dotace je nyní v připomínkovém řízení,“ dodala Barbora Kobiánová.
Od začátku roku 2022 Moneta nově financuje také fotovoltaické elektrárny (FVE), a to jak za účelem výroby energie pro vlastní spotřebu, tak i prodeje energie do distribuční sítě. Hlavní cílovou skupinou jsou zemědělci, kteří si jejím pořízením diverzifikují svoji činnost nebo snižují vlastní spotřebu. Na oba účely bylo možné od začátku minulého roku žádat o investiční dotaci prostřednictvím Národního plánu obnovy a Modernizačního fondu.
„Celkově jsme od začátku minulého roku poskytli úvěry v objemu přes 140 milionů. Nyní se zájem o střešní instalace ze strany firem zpomalil, což přikládáme ukončení příjmu žádostí o dotaci z Národního plánu obnovy v programu Fotovoltaické elektrárny s akumulací či bez akumulace. V současné době navíc neběží ani příjem žádostí o dotaci z Modernizačního fondu, u něho se další kolo očekává v průběhu třetího kvartálu tohoto roku,“ popsala situaci Barbora Kobiánová.