„V loňském roce jsme se mohli všichni přesvědčit, jaké následky může mít závislost na nepřátelských zemích, které nesdílejí základní evropské hodnoty. Stejně jako jsme se rychle dokázali vypořádat s energetickou závislostí na Rusku, budeme muset postupovat při budování strategické autonomie EU. Pro posílení naší bezpečnosti a nezávislosti nám pomůže výzkum a vývoj nových technologií, vzdělávání, který urychlí rozvoj nejen obnovitelných zdrojů energie, ale i dalších nízkoemisních zdrojů a využití kritických surovin v EU,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Pokud se podíváme na těžbu a zpracování pro Evropu důležitých surovin, tak tak probíhá převážně mimo EU. V případě Ruska se ukázalo, jak je nebezpečné budovat závislost na surovinách v rámci nespolehlivých partnerství.
„Vzhledem k omezeným zdrojům jak u nás, tak v Evropské unii, podporujeme co nejširší mezinárodní spolupráci při zajišťování důležitých surovin a diverzifikaci dodavatelů. Zároveň musíme posilovat konkurenceschopnost evropského průmyslu a zajistit vznik přidané hodnoty. Evropská unie musí zvýšit výrobní kapacity pro technologie s nulovými emisemi a zajistit přístup k bezpečnému, diverzifikovanému, cenově dostupnému a udržitelnému zásobování kritickými surovinami, “ zdůrazňuje ministr Síkela.
Ministři také diskutovali o výzvách pro energetický sektor v kontextu energetické tranzice a boje proti klimatické změně. „Panuje shoda na tom, že musíme urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů energie, které jsou základem dekarbonizace. Flexibilita, uskladňování energie, digitální technologie a posilování přenosových sítí jsou klíčové pro dosažení těchto cílů. Velmi oceňuji, že na jednání také rezonovalo, že bez jaderné energetiky není zároveň možné zajistit naši energetickou bezpečnost a tranzici. Dostatek kapacity v základním zatížení a bezpečnost provozu přenosových sítí je téma, které nesmíme při rozvoji obnovitelných zdrojů opomíjet, dodal Síkela.“