„Těší mě, že početná emirátská delegace je nyní v Praze s cílem podpořit relaci s českými firmami v řadě oblastí. Kromě skutečnosti, že SAE jsou pro nás hlavní ekonomickou vstupní branou na Blízký východ, země je důležitým partnerem i v oblasti energetiky a nerostných surovin,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
„SAE mají k dispozici obrovské zdroje ropy a zemního plynu, jejichž produkce se má v budoucnosti dále navyšovat. Zároveň je také první arabskou zemí, která už několik let provozuje svoji jadernou elektrárnu a výměna expertních zkušeností v tomto i dalších sektorech, včetně moderních technologií a obnovitelných zdrojů, je pro nás určitě perspektivní,“ dodává ministr.
Při jednání s polskou stranou se oba zástupci shodli na pokračování vzájemné spolupráci při posilování energetické bezpečnosti obou zemí a diskutovali o zajištění dodávek ropy a dalším rozvoji. Pro Českou republiku je klíčový projekt plynovodu Stork II či ropovod TAL+.
„Zbavili jsme se závislosti na ruském plynu a nyní pokračujeme ve spolupráci na projektech, které České republice pomohou se zajišťováním alternativních dodávek a posílí tak naši energetickou bezpečnost,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodal: „Důležitá je pro nás stavba plynovodu Stork II, který má propojit plynárenské soustavy České republiky a Polska. Zároveň by nás napojila na polské LNG terminály. Díky tomu bychom snížili náklady na dopravu plynu, což by se promítlo do ceny pro domácnosti a firmy.“
Obě země požádaly na konci roku 2022 Evropskou komisi o finanční prostředky na tento projekt. Pokud bude žádost schválena, tak by plynovod mohl být v provozu do roku 2026.
Jednání se točila také kolem jaderné energetiky. „Jak my, tak Polsko, plánujeme výstavbu nových jaderných reaktorů, které výrazně posílí energetickou bezpečnost našich zemí. Jak jsem již řekl několikrát, jádro má mít rovnocenné podmínky pro svůj rozvoj jako jiné nízkouhlíkové zdroje,“ říká ministr Síkela. Podle něj bude nezastupitelnou roli v energetické transformaci hrát také vodík.