Britská poradenská firma Cornwall Insight ve své nové zprávě uvádí, že i díky ukončení opatření v souvislosti s nemocí covid-19 letos celková poptávka po plynu vzrostla v Číně o 6 %. Nárůst se zatím neodráží ve zvýšeném zájmu o LNG, ale experti varují, že to by se mohlo změnit s příchodem chladnějších měsců.
Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se EU spoléhá významně na dovážený LNG. V posledních dvou letech se do bloku 27 států dovezlo průměrně 11,2 miliardy metrů krychlových LNG měsíčně, v roce 2021 to pro srovnání bylo pouze 6,6 miliardy metrů krychlových měsíčně.
Loňskou zimu se podařilo Evropě přečkat díky mírným teplotám a vyšším cenám energie, které vedly ke snížení poptávky. Evropské zásobníky tak byly na konci zimy naplněny asi z 55 %.
Letos by měla být podle meteorologů zima opět teplejší než obvykle. Odborníci se ovšem obávají dopadů globálních událostí na dodávky LNG. Válka v Izraeli, stávky dělníků pracujících na terminálu na zkapalněný plyn v Austrálii nebo poškození plynovodu Balticconnector – to jsou ve zkratce hlavní faktory, které mohou znovu začít tlačit velkoobchodní ceny energií nahoru.
Čína a další asijské země jsou schopny a ochotny platit za plyn vyšší ceny než EU. To staví společenství do nepříjemné pozice.
Jedním z řešením, které analytici doporučují, je zajistit si více dlouhodobých kontraktů na dodávky LNG a nespoléhat na nákupy na spotovém trhu, jelikož tyto transakce jsou velmi volatilní.
Podle expertů by měla EU také budovat větší dovozní kapacitu. Ta je v současné době nastavena tak, že může pokrýt asi 40 % celkové poptávky EU po plynu. Navíc přístup k takové infrastruktuře je rozdělený mezi členskými státy nerovnoměrně.
Zdroj: EU