Přejít k hlavnímu obsahu
ČEZ představil investiční plán pro Ústecký kraj
Přes 100 miliard korun investuje Skupina ČEZ do roku 2030 v Ústeckém kraji. Chce si tak i nadále udržet pozici nejvýznamnějšího místního investora a největšího zaměstnavatele.
plan

Investice do roku 2030 budou směřovat zejména do vybudování nových teplárenských zdrojů a zajištění dodávek tepla pro občany a firmy na další desítky let a také do rozvoje nových zdrojů na výrobu elektřiny. Jiné investice poputují do inovativních projektů, například zpracování lithia.

Další investice plánuje ČEZ do kraje přinést do rroku 2040, v rámci rozvoje nových zdrojů elektřiny a tepla, např. malého modulárního reaktoru v Tušimicích a souvisejícího jaderného průmyslu a výzkumu. Rozvoj moderní energetiky v Ústeckém kraji přinese jak nová pracovní místa, kde naleznou uplatnění zaměstnanci končících uhelných provozů, tak i zkvalitnění školství a otevření nových specializovaných oborů, a to díky úzké spolupráci Skupiny ČEZ a místních škol a univerzity.

Jednou z investic je i získání 100% podílu ve společnosti ACTHERM Distribuce, která z elektrárny Prunéřov II zajišťuje dodávky tepla v Chomutově. Akvizice ACTHERM Distribuce a zároveň probíhající modernizace elektrárny Prunéřov II jsou dobrým předpokladem pro zajištění výhod centrálního zásobování teplem i stabilních dodávek tepla pro místní občany a ostatní zákazníky do budoucna.

„ČEZ je největším investorem v Ústeckém kraji, zaměstnáváme tu 6 300 lidí a chceme být nejvýznamnějším investorem i nadále a svoji pozici v regionu ještě upevnit. Proto jsme připravili plán pro Ústecký kraj, který ukazuje, že chceme zůstat dobrým a spolehlivým sousedem, který se na rozvoji kraje bude podílet další desítky let a investovat do našeho zdejšího podnikání významné prostředky. Chceme zejména vybudovat nové teplárenské zdroje, které zajistí na další desítky let bezpečné a stabilní dodávky tepla místním občanům i firmám, a také nové ekologické zdroje na výrobu elektřiny, zejména na pozemcích našich elektráren a dolů. Věnujeme se také inovativním projektům s vysokou přidanou hodnotou jako zpracování lithia. Tyto rozvojové projekty a moderní energetika obecně přinesou kvalifikovaná pracovní místa a budou také impulzem pro výzkum, takže hodláme zintenzivnit naši spolupráci s místními školami a univerzitou,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

„Zajistit dodávky tepla na další desítky let pro obyvatele kraje je pro nás naprostou prioritou. Uhelné zdroje, které využíváme v energetice nyní a které se starají o dodávky, budou muset do několika let skončit. Velmi mě těší, že máme v regionu spolehlivého a díky dlouhodobému sousedství prověřeného partnera, který se chce i do budoucna na rozvoji kraje intenzivně podílet, vybuduje nové energetické zdroje a věnuje na to nemalé prostředky. Myslíme na budoucnost a investice ČEZ nám zajistí jak dodávky energií i v následujících desetiletích tak i garanci dalšího rozvoje energetického sektoru a tvorbu nových pracovních míst v celém odvětví,“ uvedl první náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Kulhánek.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 17/05/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek