Přejít k hlavnímu obsahu
ČEZ oznámil výsledky ke konci září
Skupina ČEZ zveřejnila výsledky svého hospodaření za tři čtvrtletí roku 2024. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl výše 100 miliard korun, což je meziroční nárůst o 5 miliard korun. Čistý zisk činil 23,4 miliardy korun, což je meziročně o 6,4 miliardy korun.
ČEZ

Na základě těchto výsledků ČEZ upravil svůj celoroční výhled hospodaření pro rok 2024. Očekává se, že EBITDA dosáhne 126 až 130 miliard korun, zatímco očištěný čistý zisk bude činit mezi 26 až 30 miliardami korun.

„Výsledky hospodaření za tři čtvrtletí naplnily naše očekávání. Celoroční výhled provozního zisku před odpisy navyšujeme zejména z dvou důvodů – převzali jsme společnost GasNet s příspěvkem cca 4 miliard korun do letošní EBITDA a soud potvrdil náš nárok ve sporu se Správou železnic ohledně dodávky elektřiny v roce 2010.,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a dodal: „Nadále se zaměřujeme na zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky. Vedle úspěšně pokračující přípravy výstavby velkých jaderných bloků jsme učinili významný krok v oblasti malých modulárních reaktorů. Uzavřeli jsme partnerství s britskou společnosti Rolls-Royce SMR, ČEZ se stane strategickým investorem a bude se tak podílet na rozvoji SMR v Evropě. V pondělí 11. listopadu jsme udělali další krok v rámci naplňování naší VIZE 2030 v oblasti dekarbonizace. Uzavřeli jsme smlouvu na prodej všech polských uhelných aktiv.“

Do konce září investoval ČEZ 34,8 miliardy korun, což je o 6,8 miliardy korun více než ve stejném období předchozího roku. Hlavní část těchto investic směřovala do obnovitelných a jaderných zdrojů energie a distribučních sítí.

Za první tři čtvrtletí připojila ČEZ Distribuce 42 tisíc nových výroben, z toho 40 tisíc fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 474 MW. Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů zůstala meziročně stabilní na úrovni 25 TWh, a to i přes mírný pokles produkce z jaderných elektráren, způsobený plánovanými odstávkami Dukovan. Produkce z emisních zdrojů klesla o 2 % na 11,8 TWh.

Spotřeba elektřiny na území ČEZ Distribuce klesla o 1 % na 24,6 TWh. Domácnosti spotřebovaly o 4 % méně elektřiny, zejména kvůli teplejšímu počasí, zatímco průmysloví odběratelé snížili spotřebu o 1 %.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 13/11/2024
Komentáře komentáře
Studená zima = doplňování plynových zásobníků bude letos dražší než obvykle Navzdory abnormálně svižnému čerpání zásob není důvod k panice. Scénář skokového... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Průmysl stále v útlumu Listopadový pokles průmyslu není až takovým překvapením, protože na slabou kondi... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko