Přejít k hlavnímu obsahu
ČEZ a Lesy ČR spojily síly při využívání obnovitelných zdrojů energie
Lesy České republiky a ČEZ podepsaly Memorandum o spolupráci, které klade základy pro dlouhodobý rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Cílem obou stran je připravit projekty větrných elektráren na státních pozemcích spravovaných Lesy ČR.
ČEZ

Memorandum zahrnuje společný závazek vyhledávat vhodné lokality pro výstavbu větrných parků. Ty by měly být situovány zejména do hospodářských lesů s nižší ekologickou hodnotou, případně do oblastí po kalamitní těžbě či na tzv. bezlesí, kde lesy nebyly znovu vysázeny. Mezi regiony s dostatečným větrným potenciálem patří zejména Vysočina, některé oblasti Moravskoslezského, Pardubického nebo Libereckého kraje.

„Uvědomujeme si, že dekarbonizace, energetická bezpečnost a soběstačnost vyžadují společný přístup. Naším úkolem v rámci uvedené spolupráce je ověřit technické, environmentální a ekonomické podmínky pro vybudování větrných elektráren na lesních pozemcích. Už nyní společně hledáme vhodné lokality, kde by bylo možné vybudovat pilotní projekty. Prioritně se bude jednat o hospodářské lesy, tedy porosty s nižší ekologickou hodnotou. Spolupracujeme ale i na dalších projektech, například fotovoltaických elektrárnách na našich budovách,“ říká Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů České republiky.

ČEZ se snaží využít své zkušenosti z provozu větrných elektráren jak v České republice, tak v zahraničí. Aktuálně provozuje dva větrné parky v Česku, konkrétně ve Věžnici na Vysočině a v Janově u Litomyšle, s celkovým výkonem přes 8 MW. Společnost má ale bohaté zkušenosti také ze zahraničí, například v Německu, kde jsou větrné turbíny umístěny právě v lesích.

„Přístupu Lesů ČR k rozvoji moderní energetické infrastruktury si velmi vážíme. Najít vyhovující lokalitu pro výstavbu větrné elektrárny je klíčové a zároveň to není jednoduché. Nejde přitom pouze o vhodné přírodní podmínky z hlediska větrnosti, vždy chceme být také v souladu s místními. Vnímáme, že určujícím faktorem pro přijetí větrných elektráren je i vzdálenost od nejbližších obydlí. Věříme, že právě lesy jsou cestou, jak tyto výrobny bezemisní elektrické energie situovat do míst více akceptovatelných obyvatelstvem,“ uvádí Jan Kalina, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika.

Zdroj: ČEZ

Datum vytvoření: 11/12/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek