Přejít k hlavnímu obsahu
ČEZ do září hospodařil se ziskem 29,8 miliardy korun
Skupina ČEZ zaznamenala zisk ve výši 29,8 miliardy korun během prvních tří čtvrtletí roku 2023, což představuje pokles o 43 % ve srovnání s předchozím rokem.
čez

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl během prvních tří čtvrtletí 95 miliard korun, což představuje nárůst o 6 %. Růst byl ovlivněn extrémním zvýšením tržních cen komodit po vojenské invazi Ruska na Ukrajinu v loňském roce a následnými odvody z nadměrných tržeb z výroby. Čistý zisk za období ledna až září činil 29,8 miliardy korun, což znamená pokles o 22,5 miliardy korun ve srovnání s předchozím rokem. Snížení bylo způsobeno novou daní z neočekávaných zisků ve výši 60 %, která zatížila náklady o částku 21 miliardy korun. Skupina ČEZ upravila svůj odhad hospodaření na celý rok 2023 na EBITDA v rozmezí 115 až 120 miliard korun a potvrzuje odhad čistého očištěného zisku ve výši 33 až 37 miliard korun. 

„Výsledky hospodaření za první tři čtvrtletí reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích. Po schválení rekordní dividendy 145 Kč na akcii a s ohledem na mimořádná zdanění tržeb a zisků energetických firem předpokládáme, že Skupina ČEZ letos na dividendách, daních ze zisků a na odvodech z nadměrných tržeb výroby odvede českému státu 118 až 125 miliard korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a dodal: „Budoucnost české energetiky bude založena na obnovitelných zdrojích a bezpečné jaderné energetice. Proto jsem rád, že ČEZ obdržel ve stanoveném termínu závazné nabídky na výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech od všech tří kvalifikovaných uchazečů, tj. od francouzské společnosti EdF, jihokorejské KHNP i od americko-kanadské Westinghouse“.

Provozní výnosy za první tři čtvrtletí dosáhly hodnoty 246,5 miliardy korun, což představuje nárůst o 35,4 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 95 miliard korun, což představuje nárůst o 5,7 miliard korun. Segment výroby poklesl o 0,2 miliardy korun, přičemž růst EBITDA byl eliminován odvody z nadměrných tržeb. Příspěvek sub-segmentu Trading klesl o 6,9 miliardy korun, zejména kvůli rekordním ziskům z obchodování s komoditami v roce 2022. Růst cen komodit přispěl k růstu EBITDA segmentu Těžba o 3,9 miliardy korun, přestože objem těžby klesl o téměř 2 miliony tun.

Hospodaření segmentu Prodej bylo výrazně ovlivněno výkyvy tržních cen komodit a sezónními faktory. Společnost ČEZ Prodej dosáhla meziročního růstu EBITDA na úrovni 1,1 miliardy korun díky specifickému výnosu ve výši 1,2 miliardy korun ze soudních sporů se Správou železnic. Společnosti v B2B segmentu dosáhly meziročního nárůstu EBITDA o 2,9 miliardy korun díky výkupům elektřiny od OZE výrobců za fixní smluvní ceny, vyššímu prodeji energetických služeb a sezónním faktorům.

 

Datum vytvoření: 10/11/2023
Komentáře komentáře
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Další teplá zima = rekordní zásoby plynu Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spot... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
FT varují, Německo má problém s přechodem na elektromobilitu – co to znamená pro ČR? Výsledek není vůbec veselý - počet subdodavatelských firem první úrovně v Německ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš