Přejít k hlavnímu obsahu
Česko v prvním pololetí šetřilo elektřinou i plynem
Trend pokračuje - i v letošním prvním pololetí Češi spotřebovali o jednotky procent méně elektřiny a plynu než před rokem. Klesala také celková výroba elektřiny, což ovšem neplatilo u fotovoltaických elektráren – ty výrobu meziročně navýšily o více než čtvrtinu. Vyplývá to ze čtvrtletních zpráv o provozu soustav, které zpracovává Energetický regulační úřad (ERÚ).
electricity

V Česku se v letošním prvním pololetí vyrobilo 36,1 terawatthodin (TWh) elektřiny, meziročně se jedná o pokles o 5,6 %. Největší množství elektrické energie vyprodukovaly tradičně jaderné a parní elektrárny (dohromady 81 %), výroba z obou těchto zdrojů ale proti loňskému pololetí klesla o 10,8 % a 4,6 %. Méně energie vyrobily také elektrárny paroplynové (-17 %) a vodní (-2,8 %).

Naopak vzrostla produkce elektřiny z větrných elektráren (+9,1 %), přečerpávacích elektráren (+14,7 %) a zejména elektráren fotovoltaických (+28,4 %). „Z našich statistik je patrný především boom nejmenších fotovoltaických elektráren s výkonem do 10 kilowatt, tedy typicky střešních instalací na rodinných domech. Ty v prvním pololetí vyrobily ze všech kategorií fotovoltaik nejvíce elektřiny, přes 584 gigawatthodin,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Za zmínku stojí i skutečnost, že celkový výkon fotovoltaických elektráren meziročně narostl o 23,6 % až na červnových 3,6 GW, třetinu (1,2 GW) zaujímají právě nejmenší fotovoltaiky.

Čistá (netto) spotřeba elektřiny se meziročně opět snížila, a to o 2,3 %. Konkrétně klesala ve všech měsících s výjimkou ledna. Nejvíce elektřinou šetřily domácnosti, jejichž spotřeba klesla rovněž o 2,3 %. Podnikatelé na hladině nízkého napětí odebrali o 1,3 % méně elektřiny, velkoodběratelé na vysokém napětí o 1 % méně a velkoodběratelé na hladině velmi vysokého napětí o 1,8 % více elektrické energie.

Ještě výrazněji klesala v prvním pololetí spotřeba plynu. Celkově ho Češi spotřebovali
3,5 miliardy m3 (38,3 TWh), což značí meziroční pokles o 7,9 %. Významnou roli hrálo teplejší počasí, po přepočtu na dlouhodobý teplotní normál pokles činí 0,7 %.

„Teplé počasí bylo samozřejmě důležitým faktorem jak v případě meziročního poklesu spotřeby elektřiny, tak plynu. Zároveň se ovšem ukazuje, že jsme se naučili energie využívat efektivněji, svou spotřebu snižujeme od počátku roku 2022 prakticky neustále, a to i poté, co cena elektřiny a plynu začala klesat,“ připomíná Stanislav Trávníček.

Největší propad spotřeby plynu nastal v prvním letošním pololetí u domácností, a to
o 12,6 %. Následují kategorie podnikatelů se středním odběrem (-11,1 %), maloodběru (-10,8 %) a velkoodběru (-4,9 %).

Do tuzemské plynárenské soustavy v prvním pololetí přiteklo 3,1 miliardy m3 (34,2 TWh) a odteklo z ní 38,7 milionu m3 (421,4 GWh). V obou případech se jedná o meziroční pokles, a to o 27 %, na vývozu dokonce o 94 %, což demonstruje změnu evropských toků plynu po zahájení ruské agrese. Zásobníky plynu byly na konci června naplněny
ze 77,4 %, stav provozních zásob činil 2,7 miliardy m3 (29,5 TWh).

Zdroj: ERÚ

Datum vytvoření: 19/08/2024
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek