Auditoři DNV posuzovali, jak elektrárny naplňují požadavky normy pro řízení ochrany životního prostředí. Hodnocena byla nejen dokumentace, ale i praktické postupy při provozu. Letošní audit se zaměřil například na nakládání s oleji a hořlavými látkami, hospodaření s vodou či systémem školení zaměstnanců.
„Můžeme opět potvrdit, že zavedený a uplatňovaný systém ochrany životního prostředí je na obou lokalitách elektráren funkční, efektivní a ve shodě s požadavky normy systému řízení ochrany životního prostředí. To společně s cílenou přípravou a propracovaným systémem výcviku personálu zajišťuje šetrný a odpovědný provoz obou elektráren ve vztahu k životnímu prostředí,“ konstatoval vedoucí týmu auditorů z mezinárodní certifikační společnosti Det Norske Veritas Zdeněk Grabmüller.
Audity nejsou pro elektrárny jediným způsobem prověřování. Na podzim prošly obě jaderné elektrárny kontrolou Mezinárodní agentury pro atomovou bezpečnost (MAAE).
„Obě elektrárny provozujeme s maximálním důrazem na bezpečnost a kvalitu, což znamená i ochranu životního prostředí. Mezinárodní mise a audity nám přinášejí důležitou zpětnou vazbu, že v těchto klíčových oblastech jdeme správným směrem,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ.
ČEZ každoročně investuje desítky milionů korun do ekologických opatření v Temelíně. „Snažíme se šetřit energiemi i vodou. Pokračujeme v zateplování budov, optimalizujeme provoz chladicích věží pomocí umělé inteligence nebo prostřednictvím modernizací snižujeme vlastní spotřebu elektrárny,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Ročně se díky oběma jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Zdroj: ČEZ