Přejít k hlavnímu obsahu
ČEPS zkoušel zapojení elektrárny při případném výpadku
Zkouška Startu ze tmy spojená s elektrárnou Tušimice 2 byla úspěšně uskutečněna v úterý 3. října 2023. Energie byla poskytnuta z vodní elektrárny Orlík. Tato zkouška měla za cíl zprovoznit uhelnou elektrárnu Tušimice 2 a zapojit ji do energetické sítě. Konkrétně šlo o spuštění jednoho bloku elektrárny.
blackout

Po předchozím úspěchu zkoušky Startu ze tmy, která proběhla v květnu tohoto roku a spojila elektrárnu Orlík s elektrárnou Prunéřov 2, se společnosti ČEPS a ČEZ rozhodly prověřit možnost spojení mezi elektrárnami Orlík a Tušimice 2. Tato zkouška měla rozsah spuštění celého bloku elektrárny s výkonem 200 MW. Podobná zkouška se naposledy konala v roce 2008 na trase Orlík–Chvaletice.

„Ačkoliv je přenosová síť České republiky velice robustní, společnost ČEPS neustále hledá nové způsoby, jak zvýšit zabezpečení jejího provozu. Proto je i v případě nejhoršího scénáře, jakým je rozpad soustavy, připravena na její kompletní obnovu. Pomocí několika vodních elektráren dokážeme obnovit napájení vybraných systémových elektráren a z nich pak dodat elektrickou energii i ostatním zákazníkům,“ říká ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS Miroslav Šula.

„Postupná transformace české energetiky si vyžádá nejen výstavbu nových bezemisních kapacit v čele s jadernými elektrárnami a obnovitelnými zdroji ale také posilování vzájemných vazeb mezi jednotlivými prvky soustavy. Jsme rádi, že naše elektrárny letos už podruhé obstály ve zkoušce připravenosti na obnovu napájení klíčových částí energetické infrastruktury. Zúročují se tak mj. průběžné investice do rychle najíždějících vodních elektráren, které za posledních 15 let činily přes 3,5 miliardy korun,“ dodává Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika společnosti ČEZ.

Zkouška zahrnovala speciálně vyhrazenou trasu mezi elektrárnami Orlík a Tušimice 2, která byla dočasně odpojena od sítě, aby mohla být simulována situace rozpadu energetické soustavy. Elektrická energie byla přivedena z vodní elektrárny Orlík na Tušimice 2 přes vedení o napětí 220 kV (spravované ČEPS) a 110 kV (spravované ČEZ Distribuce). Během zkoušky byly monitorovány a hodnoceny klíčové parametry systému, jako je napětí, frekvence a dynamika přechodných jevů, které vznikly při zapínání spotřebičů v Tušimicích. Zkouška byla úspěšně zakončena připojením spuštěného bloku elektrárny Tušimice 2 do rozvodny v Hradci.

Zdroj: ČEPS

Datum vytvoření: 05/10/2023
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek