Přejít k hlavnímu obsahu
Veolia připravuje pilotní projekt výroby vodíku
Společnost Veolia Energie připravuje experimentální projekt týkající se výroby vodíku v Moravskoslezském kraji. Jedná se o první vodíkový projekt v České republice, který získal dotaci z Inovačního fondu EU na podporu čistých technologií. Veolia má také v plánu rozšířit výrobu vodíku na další lokace.
hydrogen

„Zavádění pokročilých technologií považujeme za důležitou součást přechodu na čistší zdroje energie a vodík je jedním z nich. Na možnosti jeho výroby a využívání pracujeme už více než dva roky a nyní se posouváme k realizaci pilotního projektu. Naší výhodou je, že můžeme v některých teplárnách vyrábět ekologický zelený vodík bez produkce emisí CO2 celoročně, a to navíc s vysokou účinností využívající specifika teplárenského provozu,“ uvedl Reda Rahma, ředitel skupiny Veolia Energie v ČR.

Vodík sehraje v nadcházejících letech důležitou roli v takzvané dekarbonizaci světové ekonomiky a sází na něj i Moravskoslezský kraj. Proto Veolia spolupracuje na platformě Vodíkového klastru s krajem, Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava a dalšími subjekty s cílem společnými aktivitami nastartovat vodíkovou ekonomiku v Moravskoslezském kraji.

„Úkolem klastru je koordinovat jednotlivé vodíkové projekty tak, abychom vytvořili souvislou vodíkovou ekonomiku jako nový, vysoce sofistikovaný sektor hospodářství a transformovali náš průmysl do nové moderní podoby. Jsem rád, že se Veolia stává stěžejním hráčem v našem záměru vybudovat první české vodíkové údolí a rozvíjet výrobu a využívání vodíku,“ řekl Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Projekt zahrnuje výrobu zeleného vodíku elektrolýzou, která využívá obnovitelné zdroje energie, jako jsou soláry a biomasa. Vyráběný vodík by měl být primárně použit pro ekologickou dopravu a mohl by nahradit šedý vodík v průmyslové spotřebě.

V současné době společnost Veolia pracuje na získání potřebných povolení a plánuje začít stavět elektrolyzátor s kapacitou 2 MW v roce 2025. Spuštění výroby je plánováno na začátek roku 2026. Projekt získal grant z Inovačního fondu EU, což je historicky první dotace tohoto druhu pro vodíkový projekt v České republice. Projekt také představuje důkaz, že investice do nízkouhlíkových řešení jsou smysluplné.

Spojení výroby vodíku s existujícími teplárenskými technologiemi a obnovitelnými zdroji energie má řadu výhod, včetně spolehlivé produkce vodíku po celý rok a schopnosti poskytovat podpůrné služby pro vyvažování elektrické sítě. Odpadní teplo z výroby vodíku lze také využít pro další zefektivnění teplárenské výroby.

Veolia má v plánu rozšířit výrobu vodíku na další své teplárny v Krnově a Přerově a spolupracovat s místními firmami, dopravci, vzdělávacími institucemi, městy a kraji při budování nových technologií.

Datum vytvoření: 31/10/2023
Komentáře komentáře
Plyn v Evropě je nejdražší za poslední rok Bezprostředním impulsem k růstu cen jsou obavy o přiškrcení ruských dodávek do E... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Masivní sázka USA na jádro „US Nuclear Energy Deployment Framework“ poukazuje na to, že omezená kapacita př... David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Profile picture for user David Navrátil
ČR je s cenami energií jednoznačně západní zemí Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 % nižš... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek